Borç-Alacak Takibi Nasıl Yapılır?

2022-04-15T13:58:46

Borç alacak takibi yapılırkenprogramlardan yararlanılabileceği gibi hukuk bürosuyla anlaşma yoluna dagidilebilir. Borç alacak takibini kendi yapmak isteyenler, bunun özenli vedikkatli bir biçimde gerçekleşmesi için genellikle muhasebe destekprogramlarına ihtiyaç duyar.

Borç Alacak Takibi Nedir?

Borç alacak takibi, diğer adıyla cari hesap takibi olarak bilinir. Şirketler için mali açıdan önemli olan borç alacak takibi, müşteri ve tedarikçiler arasında yaşanan her türlü işlemin takibinin yapılması olarak tanımlanır. Düzenli olarak ticari ilişki içinde bulunan herkes, borç alacak takibi yaparak tahsilat ve ödemeleri izler. Takip edilmeyen mali işlemler sonucunda hem müşteri hem işletme tarafı zarar görebilir.

Borç alacak takibini işletme sahibi veya bu konuda yetkilendirilmiş kişiler yapar. Unutulmamalıdır ki cari hesaplardaki hareketler geçmişi gösterir, borç alacak takibinin doğru yapılması için güncel bilgilere de ihtiyaç vardır. Hem geçmiş hem güncel borç alacak bilgisi incelenerek, cari hesaplarda detaylı bir kontrol yapılabilir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Borç Alacak Takip Programı                                     

Borç alacak takibinin hızlı vepratik bir şekilde yapılabilmesi için bazı programlar bulunur. Bu programlarsayesinde muhasebe işlemlerinde hızlanma kazanılır, yaşanabilecek aksaklıklarminimuma indirilir. Alacak ve borçlu sadece para ilişkisi değil hizmet ve malilişkisi de yürütebilir.

Hizmet ve mal ilişkileri de cari hesapta toplandığı için borç alacak takip programı kullanılır. Program üzerinden güncel bilgilere ulaşılabilir ve zamandan da tasarruf edilir. Kasa, banka, tahsilat, ödeme, gider ve çalışan takibi borç alacak takip programı sayesinde tek bir ortamdan gerçekleşebilir.

Borç alacak takip programı genellikle eğitim gerektirmez ve kurulum gerektirmeden direkt olarak çalışır. Borç alacak işlemleri, cari hesap listesi, toplam borç alacak listesi ve ajanda kısmı takip programlarının bel kemiğidir. Yeni cari hesap ekleyerek, işlemleri genişletme şansınız vardır. Başka firmalara olan vadeler için otomatik olarak hatırlatma kurularak aksaklık önlenebilir.  

Borç Alacak Takip Programı İleNeler Yapılabilir?

Borç alacak takip programları muhasebe programına entegre çalıştığından yapılabilecek oldukça geniş kapsamlıdır. Müşteriye satış yapıldığında, satış işlemi kaydedilir ve müşteri hesabına borç yansır. Tahsilat işlemlerinin kaydı yapıldığında, hesaba alacak şeklinde yansıma olur. Borç tutarından düşen alacakların takibi, programlar sayesinde kolaylaşır. Ödeme günü gelen işlemler ise raporlanır.

Ayrıca Word veya Excel olarak raporlartalep edilir. Borç alacak takip programı ile yazıcıdan çıktı olarak belgeleralınıp kullanılabilir. Takip programında yazıcı çıktıları üzerinde tasarımyapabilme özelliği bulunur. Çıktı olarak alınmak istenmeyen belgeler, e-postayoluyla istenilen kişiye ve adrese gönderilebilir.

Programlardaki satıcı bilgilerinizi tekseferlik girerek, kolay bir şekilde sonraki işlemlerde pratiklikkazanabilirsiniz. Takip programı aynı zamanda filtreleme seçeneklerinikullanabilmeye olanak tanır. Arşivleme yapılabildiği için cari hesaplara ulaşımkolaydır ve istenilen tarih üzerinden işlemler kontrol edilir.

Barkod kodu üzerinden stok takibi yapmak, borç alacak takip programlarının sevilen özellikleri arasındadır. Çek ve senet takibi ise program sayesinde mümkündür ve önemli belgelerin gününün kaçırılmasını önler. Borç alacak takip programlarında detaylı inceleme raporu çıkartabilirsiniz. Bu da şirketin ne durumda olduğunu, belli bir zaman aralığında cari hesaplarda ne gibi değişiklikler yaşandığını belirtir.

Borç Alacak Takip ProgramıKullanmanın Avantajları Nelerdir?

Borç alacak takip programının birçokavantajı bulunur. Takip programlarının sunduğu imkanlardan yararlanarakpratiklik kazanılabilir. Takip programlarının sunduğu avantajlar şu şekildesıralanabilir;

  • Müşteriilişkilerinde borç alacak takibi daha kolay ve hızlı şekilde yapılır.
  • Tahsilatlardaaksama yaşanmaz.
  • Fatura,tahsilat ve ödeme gibi önemli adımların daha sonradan takibi yapılabilir.
  • Belirlenentarihler üzerinden otomatik kayıt yapılabilir.
  • Onlineolarak istenilen her yerden erişim sağlanır, yalnızca İnternet olmasıyeterlidir.
  • Şirketüzerindeki iş yükü azalır.
  • Güvenilirbir sistemdir.
  • Günlükolarak veri yedekleme yapıldığı için arşivleme konusunda avantaj yaratır.
  • Maliaçıdan tasarruf sağlar.
  • Önmuhasebe işlemleri yapılabilir. Muhasebe işlemleri bir arada yürütülebilir, buda ekstra harcanacak eforu ortadan kaldırır.

Borç alacak takip işlemlerinizi çok daha kolay ve kısa yoldan takip etmeye ne dersiniz? İster cep telefonunuzdan isterseniz de webden takip edebileceğiniz ön muhasebenizi Logo İşbaşı ile internet bağlantınızın olduğu her yerden yönetebilir e fatura ve e arşiv fatura işlemlerinizi kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez