331 Hesap Nedir?

2023-02-24T10:16:38

Ortaklar borçlar hesabı olarak adlandırılan 331 hesap, işletme ortağının işletmeden alacaklı olması yani işletmenin sermayesinin ortak tarafından giderildiği anlamına gelir. Sürekli olarak alacak bakiyesi vermesi sebebiyle pasif nitelikli hesaptır.

331 Ortaklar borçlar hesabında dikkat edilmesi gereken nokta ilgili hesap planında bulunan tüm carilerin dikkate alınarak dönem sonunda hesap yapılmasıdır.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

331 Hesap İşleyişi

331 ortaklara borçlar hesabı muhasebe kodunun işleyişi borcun gerçekleşmesi halinde ilgili hesaba alacak olarak kaydedilir. İlgili alacak ödenmesi halinde ise borç olarak kaydedilir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

646 Hesap Nedir?

679 Hesap Nedir?

136 Hesap Nedir?

14 gün ücretsiz deneyin
Logo İşbaşı kullanan on binlerce firma arasına katılın.
Kredi Kartı Gerekmez